شیرینی های ۲۰۰ساله همدان

کماج همدان

 برخی شیرینی‌های سنتی در کشورمان با بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال قدمت تولید می‌شود و این در حالی است که قطب شیرینی‌های سنتی در غرب ایران است.

استان همدان دارای سوغاتی‌های بی‌نظیر و منحصر به فردی است که در سبد سوغات گردشگران جایگاه به‌خصوصی را به خود اختصاص داده که در ایام نوروز به شهرهای مختلف کشور رهسپار می‌شود.

ایام نوروز برای ایرانیان همواره فرصت مناسبی برای گشت و گذار در نقاط مختلف کشور بوده و استان همدان نیز این روزها پذیرای هزاران مسافر نوروزی است.

اما آنچه برای هر مسافری علاوه بر مناطق دیدنی و گردشگری هر استانی جالب است، خرید سوغات از آن دیار و شهر است.

استان همدان نیز علاوه بر داشتن جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی دارای سوغات متنوعی بوده که در نوع خود نه‌تنها در کشور بلکه در دنیا بی‌نظیر است. این استان دارای سوغاتی‌ها و صنایع غذایی بی‌نظیری است که قدمت چند صد ساله دارد و میهمانان نوروزی پس از دیدار از دیار الوند در حالی راهی خواهند شد که سبدی پر از سوغات متنوع همدان همراه دارند.

انگشت پیچ>انگشت پیچ


کماج، انگشت‌پیچ، حلوازرده، شیرمال، شیره، باسلق، کشمش، مویز و گز، نقل و حلواارده و عسل و انواع مربا جزو سوغاتی‌های شیرین همدان است که هر کدام قدمتی چند صد ساله دارد و استان همدان را به‌عنوان قطب شیرینی‌های سنتی در غرب کشور معرفی می‌کند و هر مسافری می‌تواند این شیرینی‌های بی‌مثال را ره‌آورد سفر خود سازد.

در کنار این سوغاتی‌های شیرین استان همدان دارای مواد غذایی دیگری مانند انواع ترشیجات و گردو و انواع عرقیات گیاهان دارویی و ده‌ها سوغات متنوع دیگر بوده که در دنیا و کشور بی‌نظیر است.

پنج سوغات صنایع غذایی همدان در فهرست ثبت ملی سوغاتی‌های ایران قرار دارند

با توجه به اینکه غذاهای محلی، مواد خوراکی و شیرینی‌ها بخشی از فرهنگ و سبک و سیاق زندگی مردم را نشان می‌دهد، به همین منظور ازبین سوغات و صنایع غذایی استان همدان کماج و شیرمال، حلوازرده و شیره ملایر و حلوا لوزی و انگشت‌پیچ به ثبت ملی رسیده است.

شیرمال و کماج در همدان دارای قدمتی طولانی است و در قدیم توسط خانم‌ها در منازل پخت می‌شده است، انگشت‌پیچ یکی از سوغاتی‌های خوشمزه استان همدان است که گذشتگان انگشت اشاره خود را در کاسه پر از انگشت‌پیچ فرو می‌کردند و دور انگشت می‌پیچیدند تا کش بیاید و آن را می‌خوردند و به همین دلیل این ماده خوراکی انگشت‌پیچ نامیده شده است.

استان همدان علاوه بر سوغاتی‌های متنوع دارای غذاهای محلی بسیار خوشمزه‌ای از جمله کاچی، سرداشی، آبگوشت بزباش، کلم و یخنی است که پرونده آنها برای ثبت ملی آماده شده است که می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی را به‌سمت رستوران‌های استان همدان بکشاند.//تسنیم

 

رفتن به بالا